Jak nejrychleji ucpat komínové hlavice

Jak nejrychleji ucpat komínové hlavice

Topíte tuhými palivy? Dobře děláte. Ústřední topení je drahé. Hlídat, co protopíte v kamnech, je daleko jednodužší. Navíc spálit se dá ledacos.

Vytápění domu pomocí starých dobrých kamen bylo již na ústupu. Dnes ale znovu přichází do módy. Je to logické. Ceny ústředního vytápění se každým rokem zvyšují, stejně jako všechny energie. Objevují se nová paliva jako pelety nebo biomasa. Tato moderní paliva jsou ekologická i ekonomická. Kouř neobsahuje tolik škodlivin a výhřevnost takových peletek je mnohem lepší, než třeba u klasického uhlí.

To je všechno krásné. Jenže lidé ve skutečnosti nemají tolik ekologického cítění a ekonomické vytápění si také představují jinak. Kamna a komínové systémy mají tu vlastnost, že spálí všechno, co do nich hodíte. Jedovatý kouř a ucpané komínové hlavice nás už tolik netrápí. Co lidé nejčastěji hodí bez ostychu do kotle?

Staré listí
Klasika. Co se shrabaným listím? Pokud nemáte kompost, stačí vše narvat do kotle a spálit. Nic nedokáže nedělní odpoledne na zahrádce znepříjemnit víc, než soused odvedle, který se zrovna rozhodl spálit hromadu shrabaného listí. Výhřevnost listí je směšná. Listí vytváří spíš dým, než oheň. S jeho pronikavým zápachem jste se jistě setkali v okolí nějaké zahrádky.

Olej a další
Lahodná vůně spáleného oleje. Kdo by ji neznal. Vychází z komínů, z friťáků i z tůrujícího auta. Co vyletí komínem do ovzduší? Nějaké ty oxidy, chemikálie, jedovaté plyny? Řešení je nasnadě; pal to čert.

Milionové plasty
Každé malé dítě ví, že plasty se spalovat nemají. Hořící PET lahev ale vypadá moc hezky. Navíc to má mnohem rychleji za sebou, když se nemusí miliony let rozkládat ve sběrně. Dioxiny a furany uvolňující se do vzduchu jsou sice rakovinotvorné a škodí hormonům, nervům i imunitě. Stejně to všechno komínové hlavice nasměrují na nesympatického souseda. Tak co...

Staré hardy
Proč darovat staré oblečení na charitu, když ho můžete spálit v kotli? Tepla sice moc neudělá, ale zato smrdí a dýmí široko daleko. Pravidlo č. 1 – Nezapomeňte si oblečení před spálením svléknout

Kompost vs. biomasa
Jaký je rozdíl mezi biomasou a kompostem? Biomasa má určitá pravidla. Do kompostu hodíte všechno, co vás napadne. V ohni se pak všechno ztratí.

Pneumatiky taky hoří
Stará pneumatika ze zteřelé gumy se dá taky spálit. Sice špatně a pomalu, ale hoří. Taková skládka pneumatik se schopna hořet celé roky. Zápach hořící pneumatiky je nepřekonatelný. Pokud chcete své sousedy opravdu vytočit, uspořádejte v létě táborák z letních gum.

Starý nábytek
Spálit starý nepotřebný nábytek se může jevit jako dobrý nápad. Pokud jste si ale nábytek nevytesali sami z kusu sekvoje, buďte si jistí, že bylo nábytkové dřevo chemicky ošetřeno. Táborák ze staré skříně tak může celé rodině přinést třeba rakovinu. Platí to na všechno – skříně, matrace i gauče.

Jak je to správně?
Odpad do kamen nepatří. I když se vám připadá v pohodě hodit do kamen obal od svačiny, sousedově těhotné ženě, která bude muset na zahrádce inhalovat jedovaté chemikálie to už tak hezké nepřijde. Pokud si tedy chcete zničit zdraví, komínové vložky i sousedské vztahy, spalte v kamnech všechno, co najdete. Co doma v kamnech spalujete Vy? Máte další tipy na škodlivé materiály, které by se neměli spalovat a spalují? Napište nám svůj příspěvek!


15.4.2012 • Archiv článkůKomerční sdělení »